Agatowa Stolica Polski: Lwówek Śląski
Ludwig Schneider/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zanurz się w pięknie otaczającej nas przyrody! Lwówek Śląski to miejsce, gdzie Bóbr płynie leniwie, a jego dopływy – Płóczka, Srebrna i Widnica – malują niezwykły krajobraz. Odkryj uroki Niecki Lwóweckiej i dwie różne części miasta, które leżą na Pogórzu Izerskim i Pogórzu Kaczawskim.
REKLAMA
Tego szukamy w Lwówku Śląskim
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lwówek Śląski, Lwówek Śląski praca, Lwówek Śląski pogoda, info Lwówek Śląski, Lwówek Śląski atrakcje.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lwówku Śląskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Lwówek Śląski położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. Miasto znajduje się 20 km na południe od Bolesławca i 35 km na północ od Jeleniej Góry. Znajduje się na pograniczu Pogórza Izerskiego i Pogórza Kaczawskiego w odległości około 40 km w linii prostej od szczytu Śnieżka w Karkonoszach i ok. 320 km od Morza Bałtyckiego. Znajduje się również na pograniczu Ziemi Łużyckiej.
Lwówek Śląski jest jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska i jednym z pierwszych, które zostały założone na prawie magdeburskim. W początkach średniowiecza stał się lokalnym centrum gospodarczym i osadnictwa wiejskiego, wspomaganym przez korzystne położenie przy Królewskiej Drodze, znanym szlaku handlowym, oraz eksploatację złóż złota w Płakowicach.
W 1217 r. miasto otrzymało prawa miejskie od księcia Henryka I Brodatego, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju. Lwówek zaczął odgrywać istotną rolę jako ośrodek gospodarczy i władzy, organizując nawet pierwszy turniej rycerski na Śląsku w 1243 r. W latach 1278-86 był siedzibą księcia Bernarda Zwinnego i stolicą samodzielnego księstwa.
Wraz z wyczerpywaniem się złóż złota miasto opierało swoją egzystencję na rzemiośle, głównie sukiennictwie, tkactwie, handlu i obróbce kamienia. W 1392 r. Lwówek przeszedł pod panowanie czeskie, a w 1498 r. otrzymał herb od króla czeskiego Władysława II Jagiellończyka.
W XVII wieku miasto liczyło ponad 8 tysięcy mieszkańców, z 450 warsztatami sukienniczymi. Jednak wojna trzydziestoletnia (1618-48) przyniosła zniszczenia, które wraz z późniejszymi pożarami i stratami ludnościowymi spowodowały zastoje w rozwoju aż do drugiej połowy XVIII wieku.
Ożywienie nadeszło w XIX wieku dzięki połączeniu kolejowemu i rozwojowi turystyki. Niestety międzywojenna stagnacja skutkowała mniejszą liczbą zakładów przemysłowych pomimo wzrostu populacji. II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, sięgające 40% miasta.
W mieście do dziś zachowało się szereg zabytków, które były motywem przewodnim wielu pocztówek. Zaliczyć do nich można między innymi gotycko-renesansowy Ratusz, jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku; gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP ; barokową plebanię – dawną komandorię joannitów; kościół i klasztor franciszkański; lwóweckie fortyfikacje z dwoma zachowanymi basztami Bramy Lubańskiej i Bramy Bolesławieckiej; pałac książęcy; renesansowy pałac w dawnych Płakowicach ( obecnie Lwówek Śląski). Na uwagę zasługują również ciekawe piaskowcowe formy skalne (Panieńskie Skały, Szwajcaria Lwówecka).
Kompleks informacji w jednym miejscu
PRZECZYTAJ JESZCZE