Zimowa pora roku nie przeszkadza nietrzeźwym, by wsiąść na rower

zdjęcie: Zimowa pora roku nie przeszkadza nietrzeźwym, by wsiąść na rower / fot. KPP w Lwówku Śląskim
Mimo, że do wiosny jeszcze miesiąc, na drogach powiatu lwóweckiego zauważyć można wzrost liczby osób poruszających się na rowerach. Niestety również tych, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu. W ostatnim czasie policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Apelujemy! Piłeś – nie jedź!

Ciepła zima sprawia, że na drogi powiatu lwóweckiego wyjeżdża więcej rowerzystów. Mimo cyklicznych apeli w dalszym ciągu na jednoślad siadają osoby nietrzeźwe, które stwarzają zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W ostatnich dniach na terenie powiatu lwóweckiego policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie miał 38-latek, który w ubiegły wtorek jechał na rowerze przez Mroczkowice.
Tego samego dnia w Lwówku Śląskim policjanci zatrzymali 30-latka. Mężczyzna wsiadł na rower, mając 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany wczoraj, 21 lutego br., w Mirsku. 66-letni cyklista wydmuchał ponad promil w wydychanym powietrzu.

Wszyscy trzej mężczyźni muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami za swoje czyny.

Przypominamy!

Od 1 stycznia 2022 roku za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny np. rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) obowiązują wyższe kary. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2,5 tys. zł.

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą!
Pijany rowerzysta to równie poważne zagrożenie, jak nietrzeźwy kierujący pojazdem mechanicznym. Stwarza on niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Wystarczy sekunda, aby doszło do tragedii na drodze!