21 czerwiec 2022

Prezydent Krakowa ponownie rozpatrzy wniosek o pozwolenie na budowę apartamentowca pod Wawelem

zdjęcie: Prezydent Krakowa ponownie rozpatrzy wniosek o pozwolenie na budowę apartamentowca pod Wawelem / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent miasta Krakowa zobowiązany będzie do ponownego rozpatrzenia wniosku o pozwolenie na budowę apartamentowca pod Wawelem – ustaliła PAP. Chodzi o obiekt przy ul. Stradomskiej, który już powstał i jest zamieszkany, a który budził sprzeciw części mieszkańców.
REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) opublikował uzasadnienie do kwietniowego wyroku, w którym unieważnił zgodę prezydenta Krakowa, podtrzymaną przez wojewodę małopolskiego, na budowę apartamentowca niedaleko Wawelu. NSA uchylił także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który wcześniej potwierdził ważność pozwolenia na budowę obiektu.

„Oznacza to (wyrok-PAP), że decyzja pozwolenia na budowę prezydenta miasta Krakowa została prawomocnie wyeliminowana z obrotu prawnego. Należy wskazać, że zgodnie z obecnym brzmieniem art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy z dn. 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w przypadku +stwierdzenia nieważności albo uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę rozpoczęcie albo wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28 ust. 1. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje się również w przypadku zakończenia robót budowlanych+. Prezydent miasta Krakowa zobowiązany będzie zatem do ponownego rozpatrzenia wniosku o pozwolenie na budowę” – wyjaśnił we wtorek PAP kierownik biura prasowego UMK Dariusz Nowak.

Jak podkreślił, powołując się na przepisy prawa, ponowne rozpoznanie wniosku będzie możliwe po przekazaniu prezydentowi Krakowa kompletnych akt wraz z prawomocnym rozstrzygnięciem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pytany o możliwość polubownego załatwienia sprawy wskazał, że „wszelkie sprawy dotyczące ewentualnych porozumień pomiędzy inwestorem a mieszkańcami pozostają poza zakresem działania prezydenta miasta Krakowa”.

Deweloper przekazał, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpływa na sytuację mieszkańców i właścicieli lokalów apartamentowca. Również z informacji PAP wynika, że mieszkańcy obiektu w praktyce nie odczuwają wyroku sądu.

W oświadczeniu przesłanym PAP deweloper podkreślił, że szanuje i przestrzega prawo, a budowa wielokrotnie sprawdzana była przez m.in. przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dokumentacja i kontrole nie wykazały uchybień ze strony dewelopera.

„Z olbrzymim zdziwieniem przyjęliśmy informację o decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego o potrzebie ponownego uzyskania pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ulicy Stradomskiej w Krakowie. Jest to dla nas niezrozumiałe i zaskakujące, ponieważ inwestycja ta została już zrealizowana w oparciu m.in. o ostateczne pozwolenie na budowę wydane przez Prezydenta Miasta Krakowa. Wszystkie prowadzone prace przebiegały za zgodą i w porozumieniu ze wszystkimi odpowiedzialnymi instytucjami w tym m.in. z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków” – czytamy w oświadczeniu Angel Poland.

Decyzja NSA nie zaskakuje Elżbiety Talagi, adwokat mieszkańca sprzeciwiającego się inwestycji. Mecenas powiedziała PAP, że wyrok NSA jest satysfakcjonujący nie tylko dla jej klienta, ale i dla wielu mieszkańców, którym nie jest obojętny krajobraz zabytkowego, historycznego centrum Krakowa. Jak dodała, "sprawa wymagała dużego nakładu pracy i zaangażowania - zwłaszcza że z początkowego dość licznego grona mieszkańców sprzeciwiających takiej zabudowie historycznego centrum miasta tylko dwóch wykazało się determinacją i kontynuowało sprawę aż do etapu postępowania kasacyjnego".

Wyraziła nadzieję, że wyrok da do myślenia osobom, które podejmowały decyzje w sprawie i skłoni do większej uważności i refleksji. „Oczekujemy teraz podjęcia odpowiednich kroków przez właściwe organy” – powiedziała.

Jej zdaniem, w wyniku ponownego wszczęcia procesu wydawania zgody na budowę, budynek mógłby zostać przeprojektowany w ten sposób, aby nie budzić wątpliwości do co zgodności z prawem – chodzi m.in. o zapewnienie prawidłowych norm nasłonecznienia oraz o przekroczenie – zdaniem skarżącego mieszkańca – wysokości budynku w jednym miejscu.

Adwokat pytana o argumenty, które zaważyły na decyzji NSA, zauważyła: „NSA wskazał, iż WSA błędnie rozpoznał podstawową kwestię braku doręczenia mojemu Klientowi decyzji o pozwoleniu na budowę i niezrozumiałej zmiany adresu mojego klienta dokonanej przez Urząd Miasta Krakowa w toku postępowania. NSA w Warszawie nie podzielił też poglądu prawnego WSA w Krakowie, iż mój Klient legitymuje się tzw. interesem prawnym refleksowym. Koncepcja tzw. interesu prawnego refleksowego jest rozwiązaniem niszowym nieugruntowanym w praktyce”.

Zdaniem adwokat, mimo sukcesu prawnego, trudno zaakceptować fakt, „iż w historycznym centrum Krakowa, które zostało uznane przez UNESCO za wyróżniający się w skali Europy i świata układ urbanistyczny, inwestycja zaprojektowana w sposób pomijający zasady zawarte w Karcie Weneckiej została wybudowana”. „Przestrzeń ok. 1 ha została wykarczowana z drzew i zabudowana apartamentowcem. Walka podjęta przez mojego Klienta powodowana była nie tylko bezpośrednim wpływem inwestycji na jego miejsce zamieszkania ale także dbałością o zachowanie historycznego układu miasta i jakości mieszkania w centrum miasta” – napisała w oświadczeniu.

Z uzasadnienia NSA wynika m.in., że można wznowić postępowanie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, jeżeli strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu.

NSA wskazał również, że WSA prawidłowo ocenił zgody na budowę wydane przez prezydenta, a potwierdzone przez wojewodę. „Nie ma bowiem wątpliwości, że inwestor przedstawił wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia, czy pozwolenia, a projekt budowlany był zgodny ze wskazanymi w art. 35 Prawa budowlanego przepisami, w tym poddany ocenie konserwatorskiej” – czytamy w uzasadnieniu.

Inwestycja przy ul. Stradomskiej obejmuje nie tylko zamieszkany już apartamentowiec w podwórzu, ale i frontową część – kamienicę w której ma być hotel.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lwówek Śląski
10.1°C
wschód słońca: 05:40
zachód słońca: 18:24
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Lwówku