Powiatowe ćwiczenia poszukiwawczo ratownicze ZAGINIONY TURYSTA 2024

Rocznie w kraju dochodzi do zaginięcia kilkuset osób. Każde zaginięcie to niezwykle stresująca sytuacja dla bliskich oraz poważne wyzwanie dla służb by zdążyć odnaleźć osobę całą i zdrową. Dlatego w dniu 12.04.2024 r. na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Gierczyn odbyły się powiatowe ćwiczenia. Udział w nich wzięły liczne służby. Przed ratownikami presja czasu by wszyscy wyszli z opresji cało.

Z uwagi na załamanie pogody w rejonie górzystym wokół miejscowości Gierczyn w lesie zaginęła zorganizowana grupa turystów. Trudny teren, kilka dawnych sztolni górniczych znacząco utrudnia poszukiwania osób zaginionych. Spora część osób łączy się z numerem alarmowym zgłaszając poważne urazy. Do działań poszukiwawczych ruszają liczne siły i środki z powiatu, jak i również spoza powiatu.

Do działań użyto 28 pozorantów z ZSET Rakowice Wielkie, przeszukano blisko 160 hektarów terenu. Zaangażowano w ćwiczeniach ponad 100 ratowników z różnych służb. W poszukiwaniach użyto policyjne psy tropiące oraz psy poszukiwawcze straży pożarnej. Do zadań zaangażowano Karkonoskie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które do działań wykorzystało drony z systemem termowizji oraz Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze i Grupę Dziesław, które udzielały profesjonalnej pomocy osobą poszkodowanym. Wsparcie w terenie udzieliła Straż Leśna, Grupa Poszukiwawcza OSP Bogatynia, natomiast do działań wysokościowych zaangażowano Grupę Poszukiwawczą z Wałbrzycha oraz centrum szkolenia HAWK.

Doszło również do wypadku z udziałem trzech pojazdów, gdzie jednym z nich był samochód Ochotniczej Straży Pożarnej. Do wydostania podróżujących samochodem osobowym, przybyłe na miejsce zastępy strażaków musiały użyć narzędzi hydraulicznych. Pojazdem tym podróżowała m.in. kobieta w widocznej ciąży, gdzie na miejscu wypadku dziecko przyszło na świat. Jednak to zdarzenie również było częścią ćwiczeń.

Sprawne współdziałanie służb na miejscu zdarzenia wymaga sporej ilości ćwiczeń i dlatego właśnie te ćwiczenia miały miejsce.

sierżant Mateusz Cebula
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim