zdjęcie: Nie chciało im się iść, więc ukradli rowery spod szkoły. Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży / fot. KPP w Lwówku Śląskim
Dzięki podjętym licznym działaniom, policjanci z Komendy Powiatowej Policji I w Lwówku Śląskim ustalili i zatrzymali sprawców, którzy dokonali kradzieży 2 rowerów spod szkoły w Rakowicach Wielkich. Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Trwają czynności zmierzające do odzyskania jednośladów.

Początkiem marca do lwóweckiej komendy wpłynęło zawiadomienie o kradzieży 2 rowerów. Jednoślady, których wartość została oszacowana na około 2500 złotych, zostały skradzione spod Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.
Policjanci Wydziału Kryminalnego podjęli liczne działania, które poskutkowały wytypowaniem i zatrzymaniem dwóch mężczyzn. Sprawcy wpadli na pomysł kradzieży, ponieważ nie chciało im się pieszo wracać do miejsca zamieszkania. 25-latek i 58-latek usłyszeli zarzuty kradzieży, do których się przyznali. Policjanci kontynuują czynności mające na celu odzyskanie jednośladów.

Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

• nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia;

• wyposaż swój jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, balustrady;

• rozważ zaopatrzenie się w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych;

• jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy - dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul również sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic;

• zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny jednośladu, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.