reklama
kategoria: Kraj
15 grudzień 2023

Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Otwocka o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z Ministerstwem Kul

zdjęcie: Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Otwocka o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z Ministerstwem Kul / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, 15 grudnia, stwierdził w całości nieważność uchwały Rady Miasta Otwocka z 15 listopada 2023 r. w sprawie prowadzenia jako wspólnej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji kultury pod nazwą „Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego” - przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego.
REKLAMA

Wyjaśnił, że Rada Miasta Otwocka błędnie przyjęła, że w/w uchwała stanowi akt prawa miejscowego.

"Rada Miasta Otwocka wyraziła zgodę na prowadzenie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji kultury pod nazwą „Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego” jako wspólnej instytucji kultury. Przedmiotowa uchwała została podjęta na sesji Rady Miasta Otwocka 15 listopada 2023 r. i doręczona do Wojewody Mazowieckiego 16 listopada br. Z uwagi, że postanowienia uchwały budziły zastrzeżenia Wojewody, Rada Miasta została powiadomiona o wszczęciu postępowania nadzorczego. Rozstrzygnięcie nadzorcze zostało wydane 15 grudnia" - napisano w przesłanym komunikacie.

Wyjaśniono, że powodem unieważnienia ww. uchwały jest m.in. błędne stwierdzenie przez Radę Miasta Otwocka, że stanowi ona akt prawa miejscowego. "Wadliwa kwalifikacja przedmiotowej uchwały jako aktu prawa miejscowego spowodowała błędne określenie daty jej wejścia w życie. Nieprawidłowe określenie daty wejścia w życie uchwały niebędącej aktem prawa miejscowego, tym samym uzależnienie jej obowiązywania od publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym stanowi istotne naruszenie prawa" - dodano.

Zespół prasowy wojewody przekazał, że prawidłowa treść uchwały powinna być zgodna z przepisami prawa, a jej tryb podjęcia musi odpowiadać określonym procedurom. "Powinna być także zgodna z wymaganiami formalnymi i materialnymi" - dodał.

"Należy podkreślić, że uchwała ta zawiera przepis wyrażający czynność jednorazową, którą jest wyrażenie zgody na prowadzenie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji kultury pod nazwą „Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego” jako wspólnej instytucji kultury, co nie stanowi aktu prawa miejscowego. Ponadto, aby uchwała mogła być zaliczona do kategorii aktu prawa miejscowego powinna cechować się generalnością, abstrakcyjnością i mieć powszechnie obowiązujący charakter. Analiza dokumentu nie wykazała ww. cech w uchwale Rady Miasta Otwocka" - wyjaśnił dział prasowy.

W komunikacie podkreślono, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w/w uchwała stanowi akt kierownictwa wewnętrznego o charakterze inicjującym. "Tego typu uchwały są uchwałami wyznaczającymi kierunek dla dalszych działań organu wykonawczego i w tym zakresie są one wiążące dla tego organu" - dodano.

Poinformowano też, że uchwała ta nie zawiera żadnego stanowiska Rady Miasta Otwocka, które stanowiłoby podstawę dla pożądanych w tym zakresie działań prezydenta Otwocka, a zawiera jedynie typowe stanowisko organu stanowiącego Miasta Otwocka.

Wcześniej informację o decyzji wojewody przekazał na konferencji szef MSWiA Marcin Kierwiński.

"Poprosiłem wojewodę mazowieckiego Mariusza Frankowskiego o przyjrzenie się bulwersującej sprawie czyli kwestii Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Chodzi o słynną uchwałę Rady Miasta Otwocka w tym zakresie. Dzisiaj pan wojewoda poinformował mnie, że ta decyzja, w trybie nadzorczym została anulowana" - powiedział Kierwiński.

Szef MSWiA zaznaczył, że ta decyzja wojewody może stanowić podstawę do rozwiązania umowy. "Głęboko wierzę, że właśnie tak będzie. Ale to już decyzje pana ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza" - dodał.

"Prawie 100 mln zł, które miało być na to przeznaczone, moim osobistym zdaniem na kwestie polityczne, zostanie zachowane w budżecie ministerstwa kultury i będzie służyć temu, co naprawdę potrzebne" - ocenił.

W listopadzie Rada Miasta Otwocka przegłosowała uchwałę o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autorzy: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lwówek Śląski
8.9°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Lwówku