reklama
25 marzec 2024

Dzień Czytania Tolkiena

zdjęcie: Dzień Czytania Tolkiena / fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Święto, które jest organizowane przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 roku, od kilku lat jest również obchodzone w Polsce. W tym czasie fani twórczości Tolkiena na całym globie organizują różnorodne wydarzenia kulturalne oraz spotkania literackie, a także konkursy i akcje promujące czytanie prozy mistrza gatunku fantasy.
REKLAMA
John Ronald Reuel Tolkien (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie w Republice Południowej Afryki, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) był angielskim filologiem oraz pisarzem, najbardziej znanym jako twórca trylogii "Władca Pierścieni" i powieści "Hobbit", których fabuła rozgrywa się w mitycznym świecie znanym jako Śródziemie. Był jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Tolkien był autorem wielu opowieści osadzonych w Śródziemiu, obejmujących powieść "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Władca Pierścieni" oraz "Silmarillion" (którego narracja nie została spójnie uporządkowana przez samego autora - książkę przygotował do druku jego syn, Christopher Tolkien), a także kilku krótkich form opowiadań, niezwiązanych lub luźno związanych z ogromną mitologią, znanych jako Legendarium Śródziemia (zawartych w 12-tomowej "Historii Śródziemia", opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena).

Oprócz swojej pracy literackiej, Tolkien opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury starożytnej. Brał udział w tworzeniu słownika języka angielskiego, Oxford English Dictionary, wydanego bezpośrednio po I wojnie światowej. Znał ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich, m.in. niemiecki, łacinę, starożytne greckie, gocki, staroislandzkie, nordyckie, staroirlandzkie, walijskie, anglosaskie, hebrajskie, hiszpańskie, francuskie, rosyjskie, fińskie, niderlandzkie, włoskie, esperanto. Choć próbował uczyć się również polskiego, uważał ten język za trudny i nie osiągnął biegłości w jego posługiwaniu się.

J.R.R. Tolkien przyszedł na świat w 1892 roku jako syn Arthura Tolkiena, bankiera, oraz jego żony Mabel Suffield, w angielskiej rodzinie. Urodził się w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie w Republice Południowej Afryki), gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik, a od 1890 roku był kierownikiem filii Bank of Africa. Choć nazwisko Tolkien prawdopodobnie ma niemieckie (saskie) korzenie (z dużym podobieństwem do niemieckiego słowa "tollkühn", oznaczającego "śmiały"), rodzina Tolkienów zamieszkiwała w Anglii od wielu pokoleń. Istnieje również alternatywna hipoteza pochodzenia nazwiska Tolkien, sugerująca, że może ono wywodzić się od miejscowości Tolkynen, a więc dzisiejszej wsi Tołkiny na północy Polski, oraz rodu Tolk. Większość przodków Tolkiena zajmowała się rzemiosłem.

Ze względu na swoje osiągnięcia naukowe i literackie J.R.R. Tolkien został uhonorowany wieloma nagrodami oraz otrzymał honorowe doktoraty w Holandii, Irlandii, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jednym z najwyższych wyróżnień, jakie przyjął, było odznaczenie Orderem Imperium Brytyjskiego, które jest przyznawane najwybitniejszym brytyjskim twórcom oraz najbardziej znaczącym osobistościom. Jednakże idea i nazwa tego odznaczenia nie były mu bliskie, gdyż wyrażał swoje potępienie wobec imperializmu i ambicji mocarstwowych. Osobiście uważał się bardziej za Anglika niż obywatela brytyjskiego, co wyraził w czasie otrzymywania tej nagrody, wyrażając swoje zastrzeżenia do słów "brytyjskie" i "imperium".

25 marca The Tolkien Society organizuje Dzień Czytania Tolkiena, który po raz pierwszy miał miejsce 25 marca 2003 r. Ten dzień obchodzony jest także w Polsce.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lwówek Śląski
2.2°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Lwówku